Protože jsem zjistil, že v kvalitě jednotlivých výstupních formátů jsou diametrální rozdíly, v tomto článku jsem sepsal přehled snad všech možností, jak z Matlabu uložit grafický výstup.
Při vytvoření nějakého grafu (figury) v Matlabu stojíme před problémem, jak obrázek dostat do svých dokumentů. Nejjednodušší je asi nastavit export a používat File / Save as se zvoleným formátem.
Nastavení exportu se provádí v okně figury File / Export Setup. Zde můžete nastavit tloušťky čar, písmo a další. Toto nastavení bude platit pro všechny figury a není je třeba nastavovat vždy znovu.
Další možností je využívat kopírování pomocí Ctrl + C, výsledky ale bývají horší a pro zlepšení je nutné u každé figury vždy nastavit Edit / Copy Option.
Dle mé zkušenosti se nejlepšího výsledku dosahuje při uložení jako emf s následnou konverzí do png (např. pomocí IrfanViewu) pro použití v TeXu. Figura při exportu ale nesmí být zvětšena na celou obrazovku, jinak, pokud máte širokoúhlý display, se exportuje deformovaná.
Níže jsem vyexportoval jeden graf s českou diakritikou do všech dostupných formátů pro porovnání. Kvůli unifikaci byly poté všechny výsledky převedeny do png na jednotnou šířku 550px. To vede ke zkreslení, rozdíly mezi formáty jsou ale stále pro ilustraci dostatečně patrné.
Pokud během ukládání do bmp otevřete horní menu, uloží se do obrázku jakoby Matlab dělal printscreen. Jinak kvalita bmp stejně není nic moc.
Nejlepšího výsledku se dosahuje při exportu do emf. Zachovává nejvíce detailů a prakticky nezkresluje typy čar. Zachovává i diakritiku.
Výstup do eps je sice také dost kvalitní, ale poškodí české znaky.
Výstup do jpg vykazuje nízkou kvalitu detailů a také barev.
Výstup do pbm je možný pouze černobílý a poškozuje české znaky.
U formátu pcx dochází k rozmazání detailů a poškození české diakritiky.
Výstup v pdf je poměrně kvalitní, ale exportuje se se širokým bílým rámečkem, takže pro další použití jako vložení do dokumentu je těžko použitelný.
Výstup ve formátu pgm je pouze černobílý a opět poškozuje české znaky.
Výstup přímo do png vykazuje mírnou deformaci detailu (tečkované čáry se mění v poněkud divně čárkované), proto raději doporučuji eps a následný převod.
Export do ppm poškozuje českou diakritiku a je dost velký (datově).
Výstup v tif je docela kvalitní, ale také mírně deformuje tečkované čáry na mírně čárkované.
Co se kvality výstupu týče, jsou dle mé zkušenosti první tři nejlepší formáty tyto: 1. eps, 2. tif, 3. png.
Tento web jsem zakládal na střední, v roce 2008. Je zde hlavně archiv mé tvorby.
Aktuální věci publikuji kvůli úspoře času na Twitter.
Honza
"To, co druzí dělají, může být podnětem našich pocitů, nikoli však jejich příčinou."