JanKoWeb: Recenze - Oszkár Belten: Život v zemi smrti
jankoweb.wz.cz
Mezinárodní den proti hluku.


Oszkár Belten: Život v zemi smrti

Kniha je přímým svědectvím z koncentračního tábora v Buchenwaldu a Osvětimi.

Z maďarského originálu přeložili Zoltán Gregor a Géza Mencer, vydalo Státní nakladatelství politické literatury v Praze, 1961.

Kniha formátu A5 má asi 270 stran a psána je v ich-formě.

Nakladatelství politické literatury zavání tendenční literaturou a částečně tomu tak i je, neb komunistická organizace je zmiňována a připomínána téměř na každé stránce, autor je totiž komunista. Jak sám v doslovu píše, líčí hlavně organizaci v táboře a komunistickou soudržnost.

Autor tedy líčí zážitky z "života" v Buchenwaldu, odkud je záhy převezen do koncentračního života v Osvětimi, kde je situace daleko drsnější.

Vězni jsou posíláni na tvrdou práci. Při zranění nebo nemoci jsou posílání do lazaretu, odkud jsou po 14 dnech poslání na smrt do plynových komor.

Popisována je hlavně organizace tábora. Příslušníci SS delegovali totiž část svých úkolů na samotné vězně, které jmenovali vedoucími budov, kápy, jeden vězeň vykonával i jakéhosi vedoucího celého tábora.

Dočítáme se o hrůzách, jaké se děly za ploty koncentračního tábora. To, jak brutálně se s vězni zacházelo a jak málo je dělilo od jisté smrti.

I když byla kniha patrně svého času užívána jako agitační či propagandistická, myslím, že i přesto pro dnešního čtenáře naskýtá velmi zajímavé svědectví.

Vyhledat titul: Městská knihovna Praha
Rubrika Recenze | Tagy Koncentrační, Válka, Tábor, Osvětim | Út 21.09.2010 | 1300x

Náhodné články

Tento web jsem zakládal na střední, v roce 2008. Je zde hlavně archiv mé tvorby.

Aktuální věci publikuji kvůli úspoře času na Twitter.

Honza

"Člověk má tři cesty, jak moudře jednat. Nejprve přemýšlením, to je ta nejušlechtilejší cesta. Druhá cesta vede napodobováním, ta je cestou nejlehčí, a třetí cesta, zkušenosti, je tou nejtvrdší."

Konfucius