Čeština skýtá mnoho slov, u kterých si člověk nemusí být zcela jist jejich dělením na konci řádku. Takové věci člověk moc často neřeší, ale například při psaní závěrečných prací je dobré mít typografii v pořádku.
Dělení slov naštěstí nabízí Internetová jazyková příručka - http://prirucka.ujc.cas.cz/. Příklad výsledku pro slovo "mikroorganismus": Internetová jazyková příručka – mikroorganismus.
Nastavení v LaTexu (překlad pomocí pdflatex, nebo latex), které funguje (narozdíl od otrockého vypisování do \hyphenation):
\usepackage[czech]{babel} \usepackage[utf8]{inputenc} \usepackage{lmodern} \usepackage[T1]{fontenc}
Umožní správné dělení slov, možnost kopírování z pdf bez rozsypané diakritiky a též možnost českého fulltextového vyhledávání v dokumentu.
Stalo se mi to, když jsem měl špatně nastavený jazykový balík (do toho jsem ještě experimentoval s pdfcslatex).
Pokud zapomenete některé z nastavení, například definovat český babel, výsledkem je chaos:
\documentclass [a4paper,12pt]{report} \usepackage[utf8]{inputenc} \usepackage{lmodern} \usepackage[T1]{fontenc} \begin{document} Hlavní motivací této je přinést komunikační rozhraní, které umožní využívání laboratorních offline dat pro online výpočty během probíhajícího bioprocesu. Zajistí rozšiřování o výpočty nad daty, které v rámci dalšího zkoumání procesu ještě vyplynou. Bioprocesem je označován výrobní děj, kdy vlivem působení mikroorganismů dochází ke vzniku či přeměně látek. \end{document}
Správného dělení dosáhnete nastavením již jednou výše uvedeném:
\documentclass [a4paper,12pt]{report} \usepackage[czech]{babel} \usepackage[utf8]{inputenc} \usepackage{lmodern} \usepackage[T1]{fontenc} \begin{document} Hlavní motivací této je přinést komunikační rozhraní, které umožní využívání laboratorních offline dat pro online výpočty během probíhajícího bioprocesu. Zajistí rozšiřování o výpočty nad daty, které v rámci dalšího zkoumání procesu ještě vyplynou. Bioprocesem je označován výrobní děj, kdy vlivem působení mikroorganismů dochází ke vzniku či přeměně látek. \end{document}
Tento web jsem zakládal na střední, v roce 2008. Je zde hlavně archiv mé tvorby.
Aktuální věci publikuji kvůli úspoře času na Twitter.
Honza
"To, co druzí dělají, může být podnětem našich pocitů, nikoli však jejich příčinou."