Autoři definují lež jako nutný prostředek komunikace, který používá v nějaké formě každý a je v nás zakořeněn výchovou i evolucí. Nutno ale poznamenat, že se jedná o lež v naprosto obecném smyslu. Jako příklad uvádí třeba ono docela časté:
- "co ti je?"
- "nic." = nic, o čem bych chtěl teď mluvit
I v přírodě najdeme příklady toho, jak zvířata "lžou". V úvodu se dále dočteme třeba o frekvenci lží běžného člověka, která je až 200 krát za den. Avšak zlý úmysl lži se podle psychologa Stiegnitze objevuje jen v 1%. Ostatní připadá na lži pro zakrytí chyb, nedostatků, provinění, zásad, snaha neshodit se a udržet si tvář a usnadnit mezilidské kontakty ("svaté lži").
Když se čtenář v knize dostane přes "evoluci" lži, čeká na něj kapitola Druhopis lží, která zabírá asi 35 stran. Rozděluje lži do různých kategorií a popisuje je. Od pověstí přes stereotypy, přehánění, zlehčování, popírání něčeho po halucinace a dušení poruchy.
V kapitole Mezi námi, která má asi 40 stran, se potom autoři věnují příkladům lží v partnerských vztazích.
Autoři v závěru ještě upozorňuje na velký rozdíl mezi tím "znát" pravdu a "přijmout" pravdu.
Pokud žijete v nulové toleranci jakékoli lži a i na drobnost reagujete velmi vztekle, myslím, že pro vás bude knížka velkým přínosem k pochopení dění kolem sebe, stejně jako byla pro mě;-) Musím přiznat, že po jejím přečtení na věci pohlížím trochu jinak a s větším klidem.
Vydalo nakladatelství Grada Publishing, 2007, Praha. Kniha má 144 stran formátu A5.
Tento web jsem zakládal na střední, v roce 2008. Je zde hlavně archiv mé tvorby.
Aktuální věci publikuji kvůli úspoře času na Twitter.
Honza
"Čas je materiál, ze kterého se vyrábí život."