Také jste na sobě pozorovali, že čím jste starší, tím méně máte času a více a více nestíháte? Nejste sami. Pojďme se na tento fenomén podívat blíže...
Začněme od začátku. Z teorie relativity máme pojem časoprostoru jako čtyřrozměrného objektu sjednocujícího prostorové souřadnice s časem.
Ve známém vesmíru ale dochází neustále k jeho rozpínání, tento jev dokazuje například tzv. rudý posuv. Projeví se to nějak?
Zákon zachování energie je jedním ze základních zákonů přírody. Zjednodušeně ho lze interpretovat tak, že energie se může přeměňovat z/do různých forem, ale nemůže vznikat ani zanikat.
Nyní pomineme relativistické transformace (konkrétně dilataci času), které v rychlostech, ve kterých se běžně pohybujeme, nemá smysl uvažovat.
Udělejme ale nyní Cimrmanův krok stranou. Uvažujme opět prostor a čas odděleně. Rozpínáním vesmíru dochází ke zvětšování jeho objemu a tedy i vzdálenostem v něm. Co ale potřebujete k uražení nějaké vzdálenosti? Nějaký čas a také energii. A jistě uznáte, že čím dále jdete, tím více je třeba času a tedy i energie.
Energie se ale má zachovávat, vzdálenosti se nám však zvětšují. Co je tedy nutné udělat? Zkrátit čas! A jsme u toho...
Rozpínání vesmíru probíhá podle všeho neustále a to je tedy důvod, proč čím jsme starší, máme méně času.
Vysvětlit si to, toť věčný úkol filosofů. Vám pro praktické použití stačí vědět, že nemá cenu se stresovat tím, že něco nestíháte, protože za to nejspíše vůbec nemůžete!
Neberte prosím tento článek příliš vážně.-)
Tento web jsem zakládal na střední, v roce 2008. Je zde hlavně archiv mé tvorby.
Aktuální věci publikuji kvůli úspoře času na Twitter.
Honza
"Náš blahobyt nespočívá v tom, co máme, ale v tom, co nás těší."