Dlouhou dobu jsem hledal program, který by uměl jednoduchým způsobem organizovat moje fotografie a zároveň je i uměl upravovat. O hledání tohoto programu jsem již napsal nejeden článek, ale nyní to konečně vypadá, že jsem našel, co jsem hledal. Přečtěte si tedy stručnou recenzi na program Picasa 3.6...
Picasa verze 3.6 dlouhou dobu nebyla dostupná v češtině. Někdy koncem roku 2009 ale byla konečně česká verze uvolněna a musím říci, že proti verzi 3.1 udělala velký pokrok. Pojďme se podívat, co nového Picasa 3.6 proti verzi 3.1 nabízí:
Hlavním důvodem, proč jsem Picasu ke třídění fotek nechtěl používat, byla absence takzvaného inteligentního výběru, chcete-li multiselection. To znamená, že s použitím kláves Ctrl a Shift lze vybrat jednoduše a rychle nespojitý úsek fotek. To v Picase 3.1 chybělo, dokonce jsem kvůli tomu psal i do uživatelského fóra (pozn. autora: tak jsem byl konečně vyslyšen;-) ).
Tagování (čili přiřazování fotkám popisky, klíčová slova, která udávají, co je na fotce zobrazeno) je podstatně zjednodušeno. Jednak můžete 10 nejpoužívanějších tagů uložit jako tlačítka pro rychlý přístup, druhak - a to je to hlavní - při psaní tagu se aktivuje našeptávač, takže tagy, které jste již někdy použili, nemusíte opisovat celé.
Podle mých zkušeností je rychlejší používat našeptávač než tlačítka, ale to je na každém uživateli (a hlavně na tom, jak rychle píše).
Podle tagů lze pak fotografie velmi jednoduše filtrovat.
Změny doznalo i rozložení panelů, i když stále přetrvává spodní lišta, která nelze prakticky měnit.
Picasa je nyní schopna automaticky najít fotografie, obsahující obličeje a ty je možné pojmenovávat (tuto funkci možná znají uživatelé Facebooku).
Picasa je pro prohlížení a indexaci fotek nejrychlejší volně dostupný program, který jsem měl možnost vyzkoušet.
Tagování je již velice pohodlné, třídění díky mnohonásobnému výběru taktéž.
Umožňuje dělat na obrázcích základní (ořez, změna barev, světla) i trochu pokročilé (retuše) úpravy.
Originální obrázky jsou zachovány, Picasa si změny zapisuje do ini souborů ve složkách fotek. Změny tak jdou kdykoli odvolat (bohužel ale jen v pořadí, v jakém byly provedeny).
Pomocí Picasy snadno můžete spravovat svá webová alba, stejně jako exportovat fotky a jednoduše do nich přidávat vodoznak.
Picasa je zdarma, dostupná pro Windows i Linux (bohužel verze 3.60 oficiálně není, můžete ale zkusit návod How to install Picasa 3.60 in Ubuntu).
Na závěr snad jen dodám, že v mých očích je možným konkurentem Picasy DigiCam.
Tento web jsem zakládal na střední, v roce 2008. Je zde hlavně archiv mé tvorby.
Aktuální věci publikuji kvůli úspoře času na Twitter.
Honza
"Náš blahobyt nespočívá v tom, co máme, ale v tom, co nás těší."